كراتينه كردن مو چيست و چه انواع و مراحلی دارد؟

کراتینه کردن مو چیست

دکلره کردن مو و استفاده از رنگ موهای شیمیایی، سلامت طبیعی مو را از بین برده و آن را ضعیف می کند. همچنین استفاده روزافزون از دستگاه های حرارتی مو مانند سشوار و اتوی مو، باعث می شود که موها آسیب بیشتری ببینند. به همین دلیل باید به صورت دوره ای موهای خود را کراتینه کرده و رطوبت از دست رفته آن را تامین کنید. اما اینکه کراتینه کردن مو چیست و چگونه انجام می شود؟ در ادامه این مقاله از وبلاگ کراتین شمس پاسخ این سوال را به طور کامل خواهید یافت.

[moshavere title=”جهت مشاوره رایگان و دریافت قیمت کراتین مو تماس بگیرید.”]

کراتین مو چیست؟

کراتین ماده ای حیاتی در برخی از اعضای بدن موجودات زنده است. برای مثال کراتین نوع آلفا در پوست، ناخن و موی انسان یافت می‌شود. همه درخشندگی و صافی مو به دلیل وجود این ماده پروتئینی است. کراتین می تواند بعضی فعالیت های اساسی بدن مانند تولید پروتئین و رشد سلول ها را نیز تنظیم کند. میزان کراتین موجود در موها با بالاتر رفتن سن یا استفاده از مواد شیمایی، کاهش می یابد. بنابراین لازم است که برای حفظ استحکام و سلامت مو، در صورت نیاز برای کراتینه کردن موهای خود اقدام کنید. به طور متوسط 14% از موی انسان را کراتین تشکیل می دهد. هرچه میزان این ماده پروتئینی بیشتر باشد، مو صاف تر و نرم تر خواهد بود؛ و برعکس، هرچقدر میزان کراتین مو کمتر شود، موهای فر و خشک تری خواهید داشت.

کراتینه کردن مو چیست؟

با تعریف کراتین، می توان توضیح داد که کراتینه کردن مو چیست و به چه شکلی انجام می شود. کراتینه کردن مو روشی نسبتا طبیعی برای درمان موهای آسیب دیده و یا صاف کردن موهای فر است. اگرچه با کراتینه کردن مو، موهای سالم تر و همچنین صاف تری خواهید داشت؛ اما میزان این دو در روش های مختلف کراتینه متفاوت است. با کراتینه کردن، کراتین از دست رفته و مورد نیاز مو، در چند مرحله به موها بازگردانده می شود. کراتینه کردن مو روشی موقتی برای درمان موهای آسیب دیده و صاف کردن موهای فر و مجعد است. عمر این روش معمولا 6 ماه بوده و به عوامل مختلفی بستگی دارد. کیفیت مواد مصرفی، کیفیت ابزار و وسایل، مهارت و تخصص آرایشگر و همچنین مراقبت های پس از کراتینه، می تواند عمر موهای کراتینه شده شما را افزایش دهد.

انواع کراتینه مو

همانطور که گفتیم، با کراتینه کردن مو، هم موهای خود را احیا کرده و هم به صافی آن‌ها کمک می‌ کنید. اما باید بدانید که درصد احیا و صافی مو در روش های مختلف کراتینه شامل کراتینه احیا و کراتینه صافی متفاوت است.

انواع کراتینه مو

کراتینه احیا

کراتینه احیا بر سلامتی و استحکام ساقه های مو تمرکز دارد. هدف کراتینه احیا، موهای خشک، آسیب دیده و شکننده ای است که کراتین خود را از دست داده اند. کراتینه احیا قدرت صاف کنندگی چندانی ندارد و فقط میزان فر بودن موهایتان را تا حدی کاهش می دهد. با کراتینه احیا می توانید ساقه های آسیب دیده مو را ترمیم کنید، رطوبت مورد نیاز موهای خود را تامین نمایید و سلامتی طبیعی موهایتان را به آن ها برگردانید. امروزه 70% کراتینه کردن مو در جهان با هدف احیای مو انجام می شود. به همین دلیل کراتینه احیا اهمیت بسیار بیشتری از کراتینه صافی داشته و مواد آن نیز گران تر است. این روش مناسب کسانی است که حالت طبیعی موهای خود را می پسندند و فقط قصد رفع موخوره و بهبود بخشیدن به وضعیت موهای خود را دارند.

کراتینه صافی

یکی از بهترین روش ها برای صاف کردن موهای وز و افزایش درخشندگی و جذابیت مو، کراتینه صافی است. مواد کراتینه صافی در ابتدا فقط توسط برزیل تولید می شده و به همین دلیل به کراتینه برزیلی نیز معروف است. مواد کراتینه صافی، علاوه بر کراتین، حاوی مقدار زیادی فرمالدهید (ماده ای برای صاف کردن مو) هستند. این ماده شیمیایی باعث سوزش چشم شده و برای دستگاه تنفسی نیز بسیار مضر است. به همین دلیل پیشنهاد می شود که کراتینه صافی را فقط در سالن هایی با تهویه مناسب انجام دهید. اگر جزء کسانی هستید که موهای سالم و بانشاطی دارید و فقط می خواهید حالتی لخت و شلاقی به موهای خود بدهید، کراتینه صافی روش مناسبی برای شما است.

مراحل کراتینه کردن مو چیست؟

حالا که متوجه شدید کراتینه کردن مو چیست، می توانید با مراحل آن بیشتر آشنا شوید. مواد کراتینه مو در بازار موجود بوده و به راحتی قابل خریداری است؛ اما پیشنهاد می کنیم حتما به یک متخصص کراتینه مو مراجعه کنید تا بهبود وضعیت موهایتان به بهترین شکل انجام شود.

1) تهیه مواد کراتینه

در اولین مرحله باید مواد و وسایل مورد نیاز برای کراتینه کردن مو را فراهم کنید. برای کراتینه مو به شامپو نمره 1 مخصوص قبل از کراتینه، رطوبت سنج، مواد کراتینه، کاسه، براش، کلاه رنگ، سشوار، اتوی مو سرامیکی و شامپوی مخصوص پس از کراتینه نیاز دارید. دقت داشته باشید که دمای اتو باید به 270 درجه برسد. همچنین قبل از خرید کراتین مو توجه کنید که مواد کراتینه باید به اندازه حجم مو تهیه شود. پیش از مصرف، حتما دستورالعمل مواد را به دقت مطالعه کنید.

2) شستن موها

پیش از کراتینه کردن موها باید آن ها را با شامپوی مخصوص، خوب بشویید. توجه داشته باشید که تا 3 روز پس از کراتینه امکان حمام کردن و شستشوی موها وجود ندارد. پیشنهاد می کنیم موی خود را دو بار بشویید. بار اول مو را از آلودگی و چربی ها پاک کنید و بار دوم 3 تا 5 دقیقه موهای خود را ماساژ دهید. هرچه موها بهتر شسته شوند، مواد کراتینه راحت تر جذب شده و عمر بیشتری خواهد داشت.

شستن موها قبل از کراتین

3) خشک کردن موها

پس از شستشوی موهای خود، آن ها را با باد ملایم سشوار خشک کنید. اگر قصد کراتینه احیا را دارید، باید موها به طور کامل خشک شوند. اما برای کراتینه صافی، اجازه دهید کمی رطوبت بر روی ساقه های مو باقی بماند.

4) تقسیم کردن موها

پس از خشک کردن موهای خود با سشوار، آن ها را شانه کرده و به کمک گیره سر، به 4 تا 8 بخش تقسیم کنید. هرچقدر موهایتان حجیم تر باشد، باید به بخش های بیشتری تقسیم شود. دقت کنید که موهایتان محکم بسته شده باشد تا در حین کار، باز نشده و مواد بر روی سرتان پخش نشود.

5) مالش مواد کراتینه به موها

مواد کراتینه را طبق دستورالعمل آن در کاسه رنگ خوب مخلوط کنید. به کمک براش مواد را بردارید و ساقه های مو را از 1.5 سانتیمتر پایین تر از ریشه، به آن آغشته نمایید. دقت کنید که به حجم زیادی از مواد نیاز ندارید. فقط کافی است همه سطوح موها با مواد کراتینه پوشانده شود. پس از این کار، سر خود را با کلاه رنگ بپوشانید تا میزان تاثیر مواد بر روی موها بیشتر شود. اگر شدت فر بودن موهایتان زیاد است، اجازه دهید که مواد 40 تا 50 دقیقه بر روی موهایتان باقی بماند. اما برای موهای معمولی، 20 تا 30 دقیقه زمان کافی است. همچنین هر 10 دقیقه یک بار، موهای خود را از بالا تا پایین شانه بزنید.

6) خشک کردن مجدد موها

پس از سپری شدن زمان لازم، به هیچ وجه موها را نشویید! بلکه فقط به کمک سشوار و با دمای ملایم، به ساقه های مو حرارت دهید (برخی از مواد کراتینه اجازه شستشوی مو را می دهند. برای اطلاع از این مورد، حتما دستورالعمل را مطالعه کنید). سپس با اتو موی سرامیکی و تا دمای 270 درجه، موها را با حرکت سریع دست اتو بکشید. توجه داشته باشید که سرعت حرکت دستتان خیلی سریع یا خیلی کند نباشد؛ چرا که ممکن است به موی خود آسیب بزنید و باعث ریزش یا سوختگی شدید ساقه های مو شوید.

سشوار کشیدن بعد از کراتینه

7) مراقبت های پس از کراتینه

آخرین مرحله از کراتینه کردن مو، مراقبت کردن از آن است. موهای کراتینه شده خود را تا 48 ساعت باز گذاشته و با کش یا گیره نبندید! پس از 3 روز می توانید موها را بسیار آرام و ملایم بشویید. برای شستشوی موهای کراتینه شده خود از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید. همچنین پس از هر بار شستشو، موها را با دمای ملایم سشوار خشک کنید تا عمر طولانی تری داشته باشد.

[moshavere title=”جهت مشاوره رایگان و دریافت قیمت کراتین مو تماس بگیرید.”]

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید