مراقبت های بعد از کراتینه مو | چگونه عمر کراتینه را دو برابر کنیم؟!

مراقبت های بعد از کراتینه مو

مراقبت های بعد از کراتینه مو یکی از مهمترین مواردی است که افرادی که  از کراتینه جهت صافی یا احیای موی خود استفاده نمودند، باید از آن آگاه باشند. اگر جزء کسانی هستید که از موهای زبر و آسیب دیده رنج می برید و به دنبال راهی برای صاف و براق شدن موهای خود هستید، احتمالا باید نام کراتینه مو به گوش شما خورده باشد. برای کسانی که نمی دانند کراتینه کردن مو چیست باید بگوییم کراتینه روشی برای نرم شدن، صافی و درخشندگی موهای زبر و مجعد با استفاده از مواد شیمیایی است.

مواد کراتینه مو اگرچه حاوی نوعی پروتئین طبیعی به نام کراتین است که در پوست، مو و ناخن یافت می شود، اما به دلیل وجود فرمالدهید (نوعی گاز کربنی) ماده ای شیمیایی به شمار می رود. بنابراین در صورتی که قصد کراتیه کردن موهای خود را دارید، پس از خرید کراتین مو و قبل از کراتینه کردن موهایتان، باید با مراقبت های بعد از کراتینه مو آشنا شوید تا موهایی سالم تر و زیباتر داشته باشید.

[moshavere title=”جهت مشاوره رایگان و دریافت قیمت کراتین مو تماس بگیرید.”]

مراقبت های بعد از کراتینه مو با 8 راهکار جادویی

مدت ماندگاری موهای کراتینه شده معمولا 6 ماه است که با انجام مراقبت های بعد از کراتینه مو می تواند بیشتر شود. به همین دلیل بسیار مهم است که راهکارهای زیر را بدانید تا پس از کراتینه، موهایی سالم تر داشته باشید.

1) شستشوی مو با شامپوی مخصوص کراتینه

شامپوهایی که معمولا به طور روزمره استفاده می شود، حاوی مقادیر زیادی سولفات سدیم است. سولفات سدیم نه تنها خود ماده ای شیمیایی است، بلکه باعث تجمع مواد شیمیایی بر روی پوست سر نیز می شود. به همین دلیل برای ماندگاری بیشتر مواد کراتینه لازم است از شامپوهای مخصوص کراتینه فاقد سولفات استفاده کنید. برندهای Solex، Venlo Enor و La Farrerr سه نمونه از بهترین شامپوهای مخصوص کراتینه هستند که از ترکیب عصاره های گیاهی با کراتین طبیعی تولید می شوند.

شستشوی مو با شامپوی مخصوص کراتینه

2) استفاده از ماسک مو

یک نکته مهم در مراقبت های بعد از کراتینه مو استفاده از ماسک مو در حمام است. مواد شیمیایی کراتینه از بین برنده چربی و رطوبت طبیعی مو هستند. لذا اگر پس از شستشوی موها با شامپوی مخصوص، از نرم کننده یا ماسک مو استفاده نکنید، موهایتان مجددا خشک شده و آسیب بیشتری خواهد دید. دقت کنید که استفاده از موادی مانند وازلین بر روی موها به هیچ وجه توصیه نمی شود. پیشنهاد می کنیم از ماسک مویی استفاده کنید که با داشتن کراتین طبیعی، برای ترمیم و احیای موهای رنگ شده مناسب است. همچنین ماساژ درمانی مو با انواع روغن های گیاهی نظیر روغن نارگیل یا روغن زیتون تاثیر زیادی در حفظ رطوبت و چربی طبیعی مو دارد.

3) شستشو و شانه زدن ملایم و آرام موها

همانطور که می دانید، تا سه روز پس از کراتینه نباید موهای خود را بشویید. پس از این مدت نیز باید با موی کراتینه شده با ملایمت رفتار کنید و از چنگ زدن، محکم شانه کردن یا محکم بستن آن خودداری کنید. موهای خود را با آب ولرم بشویید و برای خشک کردن آن یا از باد ملایم سشوار استفاده کنید، یا اجازه دهید در هوای آزاد خشک شود. اگر موهایتان گره می خورد، برای باز کردن گره ها از شانه ای دندانه دار استفاده کنید. از محکم بستن موهای خود با کش بپرهیزید و به هیچ وجه با موهای کراتینه شده خشن رفتار نکنید.

4) عدم استفاده مدوام از وسایل حرارتی

اگر می خواهید مراقبت های بعد از کراتینه مو را به بهترین شکل انجام دهید، از وسایل حرارتی مو دوری کنید. حرارت، رطوبت مو را از بین برده و باعث خشک شدن آن می شود. بنابراین تا جایی که می توانید، از وسایل حرارتی مانند اتو مو و بابیلیس استفاده نکنید. استفاده از سشوار نیز فقط با باد ملایم توصیه می شود.

اتو مو مناسب برای کراتینه

5) کوتاه کردن دوره ای مو

همانطور که گفتیم، مواد کراتینه رطوبت طبیعی مو را از بین می برند. مویی که رطوبت خود را از دست بدهد، مستعد موخوره شده و در معرض دوشاخه شدن قرار دارد. برای مراقبت از موی کراتینه شده در برابر موخوره، هر 2، 3 ماه یک بار نوک موهای خود را کوتاه کنید. در این صورت موهایتان استحکام خود را حفظ می کند و سالم تر باقی می ماند.

6) پوشاندن مو با کلاه و روسری در استخر و دریا

برای مراقبت های بعد از کراتینه مو توصیه می کنیم تا حد امکان از شنا کردن در استخر و دریا دوری کنید؛ چرا که کلر و نمک با نفوذ به درون ساقه مو، مواد کراتینه را از بین می برند. اما اگر در انجام این کار مصر هستید، حتما پیش از شنا موهای خود را با شامپوی بدون سولفات بشویید و از ماسک موی بدون نیاز به آبکشی استفاده کنید. نور خورشید و هوای آلوده نیز باعث کاهش ماندگاری مواد کراتینه می شود. بنابراین باید هنگام شنا یا زمانی که در فضای آزاد هستید، با پوشیدن کلاه و روسری از موهای کراتینه شده خود محافظت کنید.

7) تغذیه مناسب

اگرچه کراتینه روشی برای تغذیه موهای ضعیف شده محسوب می شود، اما لازم است علاوه بر آن رژیم غذایی مناسبی داشته باشید تا مواد مورد نیاز مو تامین شود. سبد غذایی خود را با موادی شامل ویتامین C، آنتی اکسیدان ها و انواع پروتئین تکمیل کنید از مصرف غذاهای ناسالم بپرهیزید. مراجعه به اسپا نیز روشی مناسب برای تغذیه بیرونی موهای کراتینه شده است. اسپا مکانی است که در آن خدمات زیبایی، ریلکسیشن و درمان های پوست و مو ارائه می گردد. توصیه می کنیم برای مراقبت های پس از کراتینه مو حداقل ماهی یک مرتبه به این مکان مراجعه کنید.

تغذیه مناسب مو

8) مراقبت از مو در هنگام خواب

یکی از رایج ترین آسیب هایی که به موهای کراتینه شده وارد می شود، در هنگام خواب است. اصطکاک بین مو و بالش در حین خواب، ماندگاری مواد کراتینه را کاهش می دهد. برای رفع این مشکل باید از روبالشی ابریشمی یا ساتن استفاده کنید که اصطکاک کمتری دارند. اگر موهای بلندی دارید که معمولا زیر بالش گیر می کند، بهتر است قبل از خواب موهای خود را با روسری یا کشی که خیلی تنگ نباشد ببندید. در این صورت احتمال گره خودن موها در خواب کمتر می شود.

[moshavere title=”جهت مشاوره رایگان و دریافت قیمت کراتین مو تماس بگیرید.”]

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید